Човешки тъкани и кръв се намират в отпадъците, които постъпват в Завода за преработка в София в много на брой чували. Това каза кметът на София Васил Терзиев на брифинг в Столичната община.
„Нееднократно сме известявали Регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) и Регионалната здравна инспекция (РЗИ) за нещата, които виждаме”, обясни кметът. Той подчерта, че подобни отпадъци създават голям риск за работещите в предприятието и за софиянци.
„В София има инсинератор в Александровска болница, но да изхвърляш опасни отпадъци в него е значително по-скъпо, отколкото да ги смесиш с битовия отпадък, всички по веригата да затворят очи и това да се озове в Завода за третиране на отпадъците”, подчерта Терзиев. ,цитиран от парите ни
Нещата ескалираха от септември, информира той. В отговор на въпрос за изхвърлянето на какви точно отпадъци става въпрос Терзиев отговори: „Не искате да знаете, по-добре да не ги коментираме”.
За да може всички по веригата да започнат да си вършат работата, след всички установени нарушения кметът Терзиев е издал указания към директора на завода за отпадъците Николай Савов за спиране на приемането на всякакъв замърсен отпадък, докато всички компетентни органи, сметоизвозващи фирми и болници не вземат нужните мерки това да не се случва.
Терзиев попита защо такъв тип отпадък се приема да се изхвърли в смесения битов отпадък, както и защо четири болници са отказали достъп до контейнерите за отпадъци при внезапна проверка на Столичния инспекторат.
„Ние ще спрем да приемаме опасен отпадък, който се счита за замърсен, защото дори да има една торба с такъв отпадък, целият контейнер се счита за замърсен. Това създава огромни рискове и е възможно да стане екологична катастрофа”, заяви кметът Терзиев. Той апелира директорите на болниците и фирмите за сметоизвозване да подходят отговорно.
Савов каза на брифинга, че не трябва в сивите контейнери за смесен битов отпадък да се изхвърлят опасни отпадъци. „Всяка една болница трябва да има договор с инсинератора в Александровска и там трябва да се изгарят опасните биологични отпадъци”, подчерта директорът.
Той апелира пред РЗИ и РИОСВ да направят проверка в болниците, тъй като за последните години от завода имат информация, че те са отчели нула килограма опасен отпадък.
„Единствената болница, за която не сме констатирали проблем с опасните отпадъци, е Военномедицинската академия. Тоест, опасният отпадък не е предаден, където е необходимо, а се отчита като смесен битов отпадък”, обясни Савов. Рискът е не само за работниците в завода, но за цялото население на столицата, предупреди директорът на завода.
Директорът на Столичния инспекторат Николай Неделков каза, че в две болници в София екип на Столичния инспекторат не е допуснат при внезапна проверка за съдържанието на контейнерите в лечебното заведение. „Меко казано, несериозно е да не бъде осигурен достъп”, коментира Неделков. Той информира, че инспекторатът е изпратил покани на две от юридическите лица, представляващи болниците, за да им бъдат съставени актове за сместване на битови отпадъци с опасни отпадъци.
„При проверки вчера на девет от болниците установихме смесване на битов отпадък с рециклируем. Има и смесване на биологичен отпадък с битов отпадък, като и за двете е съставен акт”, информира директорът на Столичния инспекторат.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.